Τη γιορτή για την επέτειο της 28η Οκτωβρίου 1940 και την ηρωική Αντίσταση του λαού μας κατά τα χρόνια της Γερμανικής Κατοχής (1940-1944) πραγματοποίησαν την Παρασκευή 25 Οκτωβρίου 2019 στις 10 π.μ. οι μαθητές του Γυμνασίου – Λυκείου Φούρνων Κορσεών, στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Σχολείου.

Η γιορτή είχε διαδραστικό χαρακτήρα και έγινε με διαλογικό τρόπο με επίκεντρο την ιδιαίτερη σημασία του επικού αγώνα των Ελλήνων εναντίον του φασισμού, την Αντίσταση του λαού μας κατά των κατακτητών αλλά και η οργάνωση της Εθνικής Αντίστασης του ελληνικού λαού κατά των Γερμανών κατακτητών.

Την Δευτέρα, ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου, έγινε η παρέλαση στην παραλιακή των Φούρνων, με την παρουσία του δημάρχου και επίσημων εκπροσώπων του Στρατού, του Λιμενικού, της Αστυνομίας.