ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕ Λ.Τ. ΦΟΥΡΝΩΝ ΚΟΡΣΕΩΝ

ΠεριφΕρεια: ΒορεΙου ΑιγαΙου ΠεριφερειακΗ ΕνΟτητα: ΙΚΑΡΙΑΣ

E-Twinning

Κατά το διδακτικό έτος 2022-2023, το σχολείο μας με πρωτοβουλία της καθηγήτριας ΠΕ 07 κα. Καραχρήστου Χρυσούλας , η οποία θα αναλάβει και το συντονισμό της δράσης, θα  συμμετέχει σε  4 ευρωπαϊκά πρόγραμμα Ε-Τwinning με τίτλους

• «Wozu brauchen wir Weihnachtsbräuche?»

Συνεργαζόμενες χώρες: Πολωνία, Τουρκία, Ελλάδα

• Treffen mit Deutsch

Συνεργαζόμενες χώρες: Πολωνία, Ιταλία, Τουρκία, Κροατία, Ελλάδα

• ÜBUNG MACHT DEN MEISTER

Συνεργαζόμενες χώρες: Πολωνία, Κροατία, Τουρκία

• Frohe Weihnachten – Weihnachtsgrüße auf Deutsch.

Συνεργαζόμενες χώρες: Γερμανία, Ελλάδα, Φινλανδία, Αυστρία

Τα παιδιά θα έρθουν σε επαφή με παιδιά από άλλες χώρες μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας του E-Twinning. Θα ανταλλάξουν πληροφορίες  για τη χώρα τους, τον τόπο τους, τα σχολεία τους και θα μιλήσουν για τα χόμπι και τα ενδιαφέροντά τους. Θα μοιραστούν φωτογραφίες και εικόνες από την σχολική τους ζωή και την καθημερινότητά τους και τέλος θα δημιουργήσουν ψηφιακό υλικό. Η γλώσσα εργασίας θα είναι η Γερμανική.

Οι τελικοί στόχοι του προγράμματος είναι: οι μαθητές:

·     να συνειδητοποιήσουν την ευρωπαϊκή διάσταση του κόσμου,

·     να έρθουν σε επαφή με άτομα αντίστοιχων ηλικιών, που φοιτούν σε σχολεία του εξωτερικού και να ανταλλάξουν βασικές πληροφορίες μεταξύ τους.

·         να γνωρίσουν, να μελετήσουν και να επικοινωνήσουν τα έθιμα της γιορτής των Χριστουγέννων, τόσο εκείνα που τηρούνται στη χώρα τους, όσο και εκείνα των χωρών του εξωτερικού,

·         να συνεργαστούν μεταξύ τους , ώστε να παραγάγουν συγκεκριμένο ηλεκτρονικό υλικό στα πλαίσια της δράσης.

·         να δημιουργήσουν αυτοσχέδιες χριστουγεννιάτικες κάρτες, ώστε να εκφράσουν τα ατομικά χαρακτηριστικά τους.

Ευχαριστούμε τις συντονίστριες του προγράμματος

Όλα τα έργα των σχολείων που συνεργάστηκαν θα είναι διαθέσιμα για να τα δείτε ΣΤΟΥΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΣΥΝΔΕΣΜΟΥΣ:

Η Συντακτική Ομάδα: Χρύσα Καραχρήστου(ΠΕ07), Λαζαρία Ταραμάνη(ΠΕ02), Χριστίνα Τιμπλαλέξη(ΕΑΕ,ΠΕ02)