ΘΕΑΤΡΙΝΙΖΟΝΤΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΚΗΝΟΠΑΙΚΤΕΣ

21/10/2022

Μια πολύ ευχάριστη εμπειρία βιώσαμε μαθητές και καθηγητές του Γυμνασίου Λ.Τ Φούρνων την Παρασκευή 21/10/2022, καθώς είχαμε την τιμή  στα πλαίσια της πολιτιστικής δράσης της κας Τιμπλαλέξη Χριστίνας ΠΕ02 (ΕΑΕ) να φιλοξενήσουμε στο σχολείο μας τη θεατρική ομάδα ‘‘ΣΚΗΝΟΠΑΙΚΤΕΣ’’ από τον Αλμυρό Βόλου. Ο σκηνοθέτης Βαγγέλης Κούργιας και οι ερασιτέχνες ηθοποιοί Αντώνης Μπαζής και Στέργιος Ξυνός, αφού μας συστήθηκαν, αναφέρθηκαν στις αρετές του θεάτρου και στα απαραίτητα συστατικά για την επιτυχία μιας θεατρικής παράστασης. Μάλιστα, μίλησαν στα παιδιά για τα κίνητρα που μπορούν να ωθήσουν κάποιον στο να ασχοληθούν με το θέατρο και για το πως μπορούν να αξιοποιήσουν δημιουργικά τον ελεύθερο τους χρόνο, τονίζοντας, επίσης, την σημασία της προσπάθειας και της συμβολής και της συνεργασίας όλων σε ό,τι αφορά το ανέβασμα μιας θεατρικής παράστασης. Στη συνέχεια, ο σκηνοθέτης κάλεσε τους μαθητές για θεατρικό παιχνίδι. Αρχικά, ζήτησε από τους μαθητές να καθήσουν σε κύκλο και στη συνέχεια με διάφορες δραστηριότητες παρακινήθηκαν σε δράσεις μίμησης, συγκέντρωσης και ρυθμού. Στη συνέχεια, οι μαθητές μας έπαιξαν απόσπασμα από το θεατρικό έργο που ετοιμάζεται για την γιορτή της 28ης Οκτωβρίου και εκεί ο ευφυής σκηνοθέτης ανέβασε τους ηθοποιούς της ομάδας ‘‘ΣΚΗΝΟΠΑΙΚΤΕΣ’’, οι οποίοι παρενέβησαν στο έργο μας αυτοσχεδιάζοντας. Στο τέλος της δράσης μας, η κα Νεκταρία Κοτζαπαναγιώτη, η οποία ως επαγγελματίας αισθητικός αναλαμβάνει στις παραστάσεις των ‘‘ΣΚΗΝΟΠΑΙΚΤΩΝ’’ το μακιγιάζ, αναφέρθηκε στην αξία του επαγγέλματος και απάντησε στις απορίες παιδιών που ενδιαφέρονται για το συγκεκριμένο επάγγελμα. Η ευχάριστη αυτή επίσκεψη έκλεισε με ένα ωραίο πάρτι με νησιώτικη μουσική και νόστιμα τοπικά εδέσματα. Το ραντεβού ανανεώθηκε ύστερα από πρόσκληση της θεατρικής ομάδας για τον Αλμυρό Βόλου, στο οποίο θα παίξει η θεατρική ομάδα του σχολείου με υπεύθυνη την κα Τιμπλαλέξη Χριστίνα ΠΕ 02 (ΕΑΕ).

Ακολουθεί πλούσιο Φωτογραφικό υλικό της δράσης:

Η Συντακτική Ομάδα: Χρύσα Καραχρήστου(ΠΕ07), Λαζαρία Ταραμάνη(ΠΕ02), Χριστίνα Τιμπλαλέξη(ΕΑΕ,ΠΕ02)