Ολοκληρώθηκε με επιτυχία ο Α’ κύκλος της δράσης “Φιλαναγνωσία” που εκπονήθηκε από την υπεύθυνη της σχολικής βιβλιοθήκης του Γυμνασίου με Λυκειακές Τάξεις Φούρνων Κορσεών κ. Στεφανίδου Ελένη (ΠΕ02 Φιλολογίας). Οι μαθητές και μαθήτριες ανταποκρίθηκαν με μεγάλο ζήλο και, μέσω της ανάγνωσης κλασικών λογοτεχνικών έργων,  παρουσίασαν στην τάξη την πλοκή τους, συζήτησαν τα διαχρονικά μηνύματά τους και εμπνεύστηκαν καλλιτεχνικές δημιουργίες. Μερικά από τα οφέλη της ανάγνωσης βιβλίων είναι η δυνατότητα ανάπτυξης της κριτικής σκέψης, ο εμπλουτισμός  των γνώσεων, η διεύρυνση της φαντασίας και της δημιουργικότητας, ενώ ταυτόχρονα έρχονται οι μαθητές και οι μαθήτριες σε επαφή με τα βαθύτερα συναισθήματά τους συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο στην ανάπτυξη της συναισθηματικής τους νοημοσύνης.

Ο Β’ κύκλος θα ολοκληρωθεί με το τέλος του διδακτικού έτους.

Η Συντακτική Ομάδα: Χρύσα Καραχρήστου (ΠΕ07), Λαζαρία Ταραμάνη (ΠΕ02), Χριστίνα Τιμπλαλέξη (ΕΑΕ,ΠΕ02)