Στο πλαίσιο των εργαστηρίων δεξιοτήτων οι μαθητές της Γ ΄τάξης του Γυμνασίου είχαν την χαρά να ασχοληθούν με ένα θέμα στο οποίο επέδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.  Το σχέδιο δράσης της σχολικής μονάδας περιλαμβάνει την θεματική ενότητα Παγκόσμια και τοπική Πολιτιστική κληρονομιά.  Μαζί με την υπεύθυνη καθηγήτριά τους κα Καραχρήστου Χρυσούλα (ΠΕ 07)  και τίτλο δράσης «Ξεφουρνίζοντας την Ιστορία των Φούρνων» περιηγήθηκαν στην ιστορία και τα έθιμα του νησιού διοργανώνοντας επίσκεψη στο Λαογραφικό μουσείο Φούρνων  που βρίσκεται στο κεντρικό σοκάκι του νησιού με υλικό της οικογένειας Πάτρας Μαρκάκη- Μανουσάκη, δίνοντας έτσι την ευκαιρία να αντλήσουν μια γεύση από την καθημερινή ζωή των ντόπιων κατά την διάρκεια των εκατό τελευταίων χρόνων.

Οι μαθητές επίσης άντλησαν φωτογραφικό υλικό από την περιοχή τους  και  δημιούργησαν το δικό τους βιντεάκι.

Μία ακόμα δραστηριότητα ήταν και η δημιουργία δύο παρουσιάσεων.

Μία για τα ναυάγια της ελληνιστικής περιόδου και μία παρουσίαση για τα ναυάγια της αρχαικής περιόδου:

ppt Ελληνιστική περίοδος

ppt Αρχαϊκή περίοδος

Κατά την διάρκεια των εργαστηρίων οι μαθητές εστίασαν κυρίως  στην πλούσια ενάλια  αρχαιολογική έρευνα της περιοχής. Πρόκειται για την πλουσιότερη θάλασσα της Μεσογείου σε αρχαία ναυάγια καθώς αποτελούσε λόγω της γεωγραφικής του θέσης  έναν θαλάσσιο κόμβο, που συνδέεται με ένα ευρύτερο δίκτυο θαλασσίων διαδρομών κατά την αρχαιότητα. Αρκετά από τα φορτία αμφορέων που βρέθηκαν και διερευνήθηκαν, απαντούνται για πρώτη φορά, όχι μόνο στο Αιγαίο αλλά και ολόκληρη τη Μεσόγειο.  Σημαντική για την κατανόηση της σπουδαιότητας των ευρημάτων ήταν η συμβολή του δύτη Μανώλη Μύτικα καθώς δέχτηκε την πρόσκληση μας και μίλησε στους μαθητές μας με πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό.  Το σίγουρο είναι πως σε βάθος χρόνου η έρευνα στη θαλάσσια περιοχή του νησιού θα αποκαλύψει και άλλες πτυχές της ιστορίας του τόπου και της ευρύτερης ναυτικής ιστορία.

Οι μαθητές της Γ’ Γυμνασίου και η αντίστοιχη εκπαιδευτικός του εργαστηρίου δεξιοτήτων συνεργάστηκε επίσης με την εκπαιδευτικό και τους μαθητές  του πολιτιστικού προγράμματος ”Κουκκίδες στο Αιγαίο” κα Χέρα Μαρουλιώ (ΠΕ02), καθώς επίσης και με τους μαθητές και την εκπαιδευτικό του πολιτιστικού προγράμματος ” CINEμάθεια” κα Τιμπλαλέξη Χριστίνα (ΕΑΕ, ΠΕ02). Το υλικό και οι πληροφορίες που διαμοιράζονται είναι προιόν συλλογικής δουλειάς.

Η Συντακτική Ομάδα: Χρύσα Καραχρήστου (ΠΕ07), Λαζαρία Ταραμάνη (ΠΕ02), Χριστίνα Τιμπλαλέξη (ΕΑΕ, ΠΕ02)