Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η δράση « Ειρήνη-Πόλεμος/Δημιουργική Γραφή» μεταξύ του Γυμνασίου Λ.Τ. Φούρνων Κορσεών και του κολλεγίου Αθηνών. Οι υπεύθυνοι της δράσης ήταν ο κος Παπαδόπουλος Ιορδάνης από το Κολλέγιο Αθηνών και η κα Χέρα Μαρουλιώ από το Γυμνάσιο Λ.Τ. Φούρνων, φιλόλογοι σε συνεργασία με την θεολόγο του σχολείου κα Χατζηιωαννίδου Παρθένα.

Τα παιδιά ανταποκρίθηκαν με μεγάλο ενδιαφέρον, προθυμία. Συνεργάστηκαν αρμονικά και ενθουσιάστηκαν. Ήρθαν σε επαφή με την τέχνη,  αλλά ταυτόχρονα προβληματίστηκαν πάνω σε αυτό το πολύ σοβαρό ζήτημα της ειρήνης και του πολέμου, καθώς και στο ποιές συμπεριφορές της καθημερινότητας εξοικειώνουν τους ανθρώπους με την σύγκρουση και τη βία. Στο πλαίσιο της δράσης τα παιδιά ζωγράφισαν, έγραψαν ποιήματα και στιχάκια και έφτιαξαν κατασκευές.

Ήταν ιδιαίτερη τιμή για το σχολείο μας και ευελπιστούμε σε μελλοντική συνεργασία!

Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο