Με τη συμμετοχή μαθητών από τις τρεις τάξεις του Γυμνασίου Φούρνων έχουν ξεκινήσει και διεξάγονται κανονικά τα μαθήματα ενισχυτικής διδασκαλίας στη Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, στην Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, στα Μαθηματικά και στη Φυσική.

Στην Ενισχυτική Διδασκαλία συμμετέχουν προαιρετικά μαθητές και οι μαθήτριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που έχουν ανάγκη στήριξης  στα εν λόγω μαθήματα με συνέπεια την αδυναμία αποδοτικής συμμετοχής τους στη διαδικασία της μάθησης ή μαθητές και μαθήτριες που επιθυμούν να βελτιώσουν την απόδοσή τους στα ανωτέρω μαθήματα. Το πρόγραμμα διεξάγεται απογευματινές ώρες, σε αίθουσες διδασκαλίας του σχολείου.

Η Ενισχυτική Διδασκαλία  θα ολοκληρωθεί με τη λήξη των μαθημάτων το 2020 και πριν από την έναρξη των εξετάσεων. Τις ημέρες που πραγματοποιούνται εορταστικές εκδηλώσεις, τα μαθήματα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας διεξάγονται κανονικά.

Το ωρολόγιο πρόγραμμα

Το ωρολόγιο πρόγραμμα της Ενισχυτικής Διδασκαλίας καθορίστηκε  ως εξής:

• Για την πρώτη τάξη Γυμνασίου:
  •         δύο ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
  •          τρεις ώρες Μαθηματικά,
  •         μία ώρα Φυσική
  • Για την δεύτερη τάξη Γυμνασίου:
  •         δύο ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
  •         τρεις ώρες Μαθηματικά,
  •         μία ώρα Φυσική,
  • Για την τρίτη τάξη Γυμνασίου:
  •          δύο ώρες Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία,
  •         τρεις ώρες Μαθηματικά,
  •         μία ώρα Φυσική.