Ενημερωτική τηλεδιάσκεψη για τα μικροπλαστικά από συμμετέχοντα σε

ωκεανογραφική αποστολή του National Geographic στον Ειρηνικό Ωκεανό

Στο πλαίσιο της ενίσχυσης της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης και της βιωματικής μάθησης, την Τρίτη 4 Οκτωβρίου 2022, και ώρα 11:00,με υπεύθυνη την εκπαιδευτικό Ταραμάνη Λαζαρία (ΠΕ02) και τη συνδρομή της εκπαιδευτικού Εύας Μαυραντζά (ΠΕ80), πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας ενημερωτική παρουσίαση, σε ζωντανή σύνδεση, από τον εξερευνητή Δρ. Θοδωρή Αναγνωστόπουλο, ο οποίος συμμετέχει σε ωκεανογραφική αποστολή του

National Geographic και του Ocean Exploration Trust με τίτλο:

«Από την Ακτή ως την Άβυσσο: Εξερευνώντας την υδρόβια κληρονομιά και την

ρύπανση από μικροπλαστικά στα κύρια νησιά της Χαβάης».

Η παρουσίαση διήρκεσε περίπου  τριάντα λεπτά και  πραγματοποιήθηκε μέσα από το εξερευνητικό πλοίο Nautilus σχετικά με το θέμα  θέμα των μικροπλαστικών στους ωκεανούς, το οποίο αποτελεί μία από τις θεματικές ενότητες της αποστολής.

Μετά το πέρας της παρουσίασης, οι εκπαιδευτικοί είχαν τη δυνατότητα να υποβάλουν γραπτές ερωτήσεις εκ μέρους των μαθητών/τριών τους πάνω στο θέμα της παρουσίασης, της αποστολής ή της ζωής των εξερευνητών στο Nautillus.

Την ενημέρωση παρακολούθησαν όλα τα παιδιά των Λυκειακών Τάξεων.

Η Συντακτική Ομάδα: Χρύσα Καραχρήστου(ΠΕ07), Λαζαρία Ταραμάνη(ΠΕ02), Χριστίνα Τιμπλαλέξη(ΕΑΕ,ΠΕ02)