Τη Δευτέρα 17/10/2022 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας η πρώτη φάση της δράσης “Διαχείριση έκτακτης ανάγκης”.  Η δράση αυτή έχει ως στόχο την άσκηση προσομοίωσης σεισμού. Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί Τσιρωνάς Στέφανος (ΠΕ 02 ΕΑΕ) και Χέρα Μαρουλιώ (ΠΕ 02) εκπόνησαν το σχέδιο εκκένωσης της σχολικής μονάδας και ενημέρωσαν σχετικά τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές. Ο Σύλλογος Διδασκόντων συμμετείχε στις δοκιμαστικές εφαρμογές για την ασφαλή εκκένωση του κτιρίου και τη συγκέντρωση των μαθητών στο σημείο που ορίζεται στο σχολικό σχέδιο (προαύλιο). Οι μαθητές με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών ακολούθησαν τα απαραίτητα βήματα και συγκεντρώθηκαν στο ορισμένο σημείο. Σύλλογος και μαθητές παρέμειναν εκεί μέχρι που χτύπησε το κουδούνι της λήξης του συναγερμού.

Η Συντακτική Ομάδα: Χρύσα Καραχρήστου(ΠΕ07), Λαζαρία Ταραμάνη(ΠΕ02), Χριστίνα Τιμπλαλέξη(ΕΑΕ,ΠΕ02)