«Εθελοντικός Καθαρισμός Ακτής»

Υποθεματική: Εθελοντισμός

Απευθύνεται σε μαθητές/μαθήτριες: Γυμνασίου

Διδακτικό έτος 2022-2023

Οι μαθητές του Γυμνασίου Λ.Τ Φούρνων στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων συμμετείχαν σε δράση καθαρισμού των ακτών. Στην δράση συμμετείχαν οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄ τάξης του Γυμνασίου, οι οποίοι υπό την εποπτεία της συνοδού καθηγήτριας Καραχρήστου Χρ. (ΠΕ07) φρόντισαν για την καθαριότητα των ακτών. Καθάρισαν τα σοκάκια του νησιού καθώς και την ακτή που βρίσκεται δίπλα στο λιμάνι, συλλέγοντας και καταγράφοντας τα απορρίματα. Η καταγραφή των απορριμμάτων από τους εθελοντές-μαθητές έχει αξία καθώς παρουσιάζει μια εικόνα της περιβαλλοντικής κατάστασης των ακτών της χώρας μας.

Από τα τεμάχια απορριμμάτων που συνέλλεξαν οι μαθητές-εθελοντές φαίνονται στον ακόλουθο πίνακα τα  πολυπληθέστερα:

Είδος:

• αποτσίγαρα
  • κομμάτια πλαστικού
  • πλαστικά καπάκια μπουκαλιών
  • καλαμάκια
  • πλαστικά μπουκάλια
  • αλουμινένια κουτιά
  • κομμάτια φελιζόλ
  • συσκευασίες τροφίμων

Με αυτό τον τρόπο δόθηκε ένα πολύ καλό παράδειγμα σεβασμού προς το περιβάλλον και σωστής διαχείρισης των απορριμμάτων.

Η Διεύθυνση του Σχολείου και ο Σύλλογος διδασκόντων:

Συγχαίρουν όλους τους εθελοντές-μαθητές για τη συμμετοχή τους καθώς χάρη σε εκείνους οι καθαρισμοί μετατρέπονται σε φάρο ελπίδας που οδηγεί και εμπνέει τις δράσεις του σχολείου μας.

Mε αφορμή τις δράσεις αυτές ας αναλογιστούμε όλοι την ευθύνη που έχουμε απέναντι στο τεράστιο πρόβλημα της υπερβολικής χρήσης του πλαστικού και της θαλάσσιας ρύπανσης.

Δείτε την δράση εδώ: