Με λαμπρότητα εορτάστηκε και φέτος η εθνική μας επέτειος τόσο στο σχολείο μας όσο και στο νησί μας.

Την Παρασκευή 22-03-2024 στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας τελέστηκε η σχολική μας γιορτή, την οποία επιμελήθηκαν οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας Ασημάκη Σπυριδούλα, ΠΕ08, και Πασχαλίδου Στέλλα, ΠΕ07.

Οι μαθητές παρουσίασαν το χρονικό της Επανάστασης και απήγγειλαν ποιήματα ενώ η χορωδία του σχολείου μας έντυσε μουσικά την εκδήλωση. Επιπλέον, τα σχετικά με το χρονικό βίντεο που προβλήθηκαν όχι μόνο φώτισαν τα γεγονότα της εποχής αλλά και προκάλεσαν τη συγκίνηση του κοινού.

Τη Δευτέρα 25-03-2024 αρχικά παραβρεθήκαμε στον Ιερό Ναό του Αγίου Νικολάου για να παρακολουθήσουμε την Ιερή Δοξολογία και στη συνέχεια κατευθυνθήκαμε προς την πλατεία, όπου πραγματοποιήθηκαν οι καταθέσεις στεφάνων και παρουσιάστηκαν οι χοροί των σχολείων του νησιού μας.

Το σχολείο μας παρουσίασε τρεις χορούς, την επιμέλεια των οποίων είχε η γυμνάστριά μας, κα Λαρδά Ελευθερία.

Ο εορτασμός ολοκληρώθηκε με τη μαθητική και στρατιωτική παρέλαση, που έλαβε χώρα στην παραλία μας.

Ευχαριστούμε θερμά τους εκπαιδευτικούς μας που διοργάνωσαν τις εκδηλώσεις του σχολείου μας καθώς και τους μαθητές μας για την άψογη παρουσία τους.

Και του χρόνου!

Ζήτω το έθνος!